• Post author:
  • Post category:Rolnictwo

Naturalne sposoby nawożenia gleby są bardzo ważne w czasie prowadzenia ogrodu albo sady. Niestety praca z nimi w wielu przypadkach nie należy do przyjemnych, a sama produkcja nawozu organicznego wymaga znacznej ilości czasu oraz wysiłku. Z tego właśnie powodu na rynku pojawiły się nawozy w postaci granulek. Rozwiązanie to jest bardzo dobrze oceniane przez ogrodników, jak rolników. Kształt granulatu jest uzyskiwany w procesie wysuszania oraz prasowania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat obornika granulowanego i jego zastosowań?

Decydujemy się na obornik granulowany

obornik kurzy granulowanyDzięki specjalnej technice produkcji obornik granulowany wygląda jak niewielkie kamyczki do podsypywania upraw. Produkty te pod wpływem wilgoci pęcznieją, a następnie rozkładają się i uwalniają do gleby zawarte w nim cenne składniki pokarmowe. Obornik w formie granulek może być stosowany przez dużą część sezonu, a wyjątkiem jest jedynie mroźna oraz śnieżna zima. Można posypywać nim ziemię, a także wkładać pojedyncze granulki bezpośrednio pod korzenie. Częstym rozwiązaniem jest także rozpuszczanie granulek w wodzie i podlewanie nimi roślin, jednak w tym wypadku warto pozostawić przygotowany roztwór na czas dwóch tygodni. Warto zdecydować się na obornik kurzy granulowany. Jest to doskonały nawóz ogrodniczy, powstały z odchodów drobiu. Obornik jest zalecany od upraw warzywnych, ogrodniczych, działkowych oraz sadowniczych, a także roślin ozdobnych, iglaków czy trawników. Ze względu na fakt, iż jest to nawóz ekologicznie czysty, jest zalecany w przypadku upraw zdrowej żywności. W jego składzie znajdują się składniki odżywcze, które odpowiadają wymaganiom pokarmowym roślin. Dodatkowo obornik kurzy jest w pełni bezpieczny dla roślin i może być stosowany w przypadku wszelkich rodzajów gleb. Grubo granulowane preparaty są także dobrze rozpuszczalne w wodzie, co jest znacznym ułatwieniem na etapie ich użytkowania. Warto wypróbować je w przypadku prywatnych i niewielkich upraw w przydomowych ogródkach.

Jeżeli interesują nas właściwości granulowanych oborników kurzych, to za najważniejsze ich zalety uznaje się poprawę struktury gleby, zwiększenie aktywności biologicznej gleby, a także poprawę ukorzenienia. Ważnym aspektem są również warunki wegetacyjne roślin, jak również dostarczanie optymalnych dawek składników odżywczych, jakie są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Powodują nie tylko zwiększenie plonów, ale także są bezpieczne dla roślin i bezzapachowe, jak również ekologiczne czyste i przeznaczone do stosowania na wszystkich rodzajów gleb.