Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o negatywnym wpływie alkoholu na nasz organizm. Nieraz mieliśmy okazję widzieć, jak wpływa on na zachowanie człowieka, jak sprawia, że puszczają hamulce i wielu ludzi robi z siebie przysłowiowego błazna. Człowiek, który jest pod wpływem alkoholu nie zachowuje się normalnie, jest rozluźniony i nie kontroluje swoich reakcji. Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy, powoduje obniżenie sprawności jego funkcjonowania, sprawia, że tracimy zdolność logicznego myślenia.

Skuteczność terapii w leczeniu alkoholizmu

leczenie uzależnień alkoholowych w ŁodziWprawdzie nieduże dawki alkoholu nie powodują widocznych zmian w zachowaniu człowieka, nie pogarszają znacząco precyzji jego ruchów, jednak jego duża ilość potrafi już bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zachowanie. Niewielkie ilości alkoholu działają na nasz organizm pobudzająco, ale w miarę dłuższego picia narasta zatrucie naszego organizmu, bowiem wypłukuje on niezbędne witaminy i minerały, co skutkuje nieprzyjemnym kacem na drugi dzień. Alkohol negatywnie wpływa także na układ krążenia, a pity w nadmiarze może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz upośledza działanie ważnych organów, jak wątroba bądź trzustka. Zbyt częste sięganie po alkohol może prowadzić do uzależnienia, które negatywnie odbija się na naszym zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Alkoholizm to bardzo częsty problem społeczny w dzisiejszych czasach, z czego niewielu zdaje sobie sprawę. Dotyka osoby niezależnie od środowiska, w którym żyją, statusu materialnego, stopnia wykształcenia, a także wieku. Nałóg wymaga szybkiej interwencji, jaką jest leczenie uzależnień alkoholowych w Łodzi. Niestety jego leczenie nie jest proste i wymaga przede wszystkim chęci wyjścia z nałogu i dobrej woli osoby uzależnionej. Najczęściej konieczna jest także współpraca osób bliskich, bowiem alkoholizm dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale także całą jej rodzinę. Jest to choroba, która sprawia, że chory nie może oprzeć się chęci spożywania napojów wysokoprocentowych i uzależnia się od nich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Leczenie alkoholizmu jest czasochłonnym procesem, a odstawienie trunków często powoduje frustrację, stres, smutek, a także agresję.

Organizm, który jest uzależniony od alkoholu również źle reaguje na odstawienie używek, dlatego często leczenie musi być połączone z zastosowaniem środków farmakologicznych. Polega ono w dużej mierze także na psychoterapii, rozmowach z osobą chorą i pomocą jej w chwilach kryzysu. Skuteczne leczenie to także wiele godzin spędzonych na pracy z rodziną i najbliższym środowiskiem, wsparcie i pomoc zarówno emocjonalna, jak i materialna. Choroba alkoholowa to jedno z najczęstszych uzależnień w naszym kraju, co sprawia, że problem jest naprawdę poważny.