Każdy z nas zna trudy dorastania. Wiek młodzieńczy może być szczególnie nieprzyjazny dla osób wrażliwych. Coraz częściej obserwuje się zaburzenia u młodzieży, lecz nie jest to nowość czy wymysł dzisiejszych czasów. Po prostu doszliśmy, jako społeczeństwo, do takiego etapu, że więcej mówimy o zdrowiu psychicznym i dbaniu o „głowę”. Jest to dobry początek, by w przyszłości społeczeństwo było w dobrej kondycji psychicznej.

Pomoc psychologiczna dla młodzieży

psycholog młodzieżowy wolaW moim miejscu pracy, a jest to szkoła średnia, zauważam wiele typowych zaburzeń u nastolatków. Młodzież boryka się w dzisiejszych czasach przede wszystkim ze zmęczeniem, brakiem snu, chronicznym stresem i zaburzeniami odżywiania. Problemy, których zazwyczaj nie widać na pierwszy rzut oka lub są całkowicie ukrywane, to między innymi lęki, fobie społeczne, ciągłe odczuwanie presji rówieśniczej. Pierwszymi osobami, które powinny zauważyć początki tych lub innych problemów, są rodzice. Nie należy jednak narzucać też presji na nich – czasem młodzież chowa w sobie problemy i nie dzieli się nimi nawet z najbliższymi. Gdy już zauważymy lub dowiemy się o nich, powinniśmy udać się po pomoc. W Warszawie psycholog młodzieżowy wola to jedno z najlepszych dzielnic, gdzie znajdują się gabinety specjalistów. Psycholog czy psychoterapeuta dla młodzieży powinien być przede wszystkim godny zaufania. Niezależnie od wieku dziecka powinniśmy przekazać mu informację, że nie ma nic złego w sytuacji, gdy dany psycholog nie będzie mu odpowiadał. Wola jest jednak miejscem, gdzie pracują najlepsi specjaliści dla młodzieży w całej stolicy. Warto szukać pomocy właśnie wśród specjalistów dla dzieci i młodzieży; pomogą oni przeprowadzić konsultacje czy leczenie nie tylko dla samego pacjenta, ale i jego rodziny. Często na terapie zapraszani są również rodzice, by dowiedzieli się, jak postępować z dzieckiem z danym zaburzeniem oraz jak pomóc mu w procesie diagnozy i leczenia. Takie spotkania są zalecane również ze względu na to, że rodzice często nie rozumieją, skąd u ich dzieci może wziąć się na przykład depresja czy stany lękowe. Rozmowa ze specjalistą wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Psycholog młodzieżowy zajmuje się całym spektrum zaburzeń – depresja, obniżony nastrój, nieradzenie sobie ze stresem i presją rówieśniczą, nieuzasadnione wybuchy gniewu czy ataki paniki. Leczenie psychologiczne młodzieży może trwać kilka spotkań lub, według indywidualnych zaleceń, nawet lata. Specjaliści dla młodzieży dostępni są dzięki NFZ w każdym mieście w Polsce.