Każda firma transportowa musi zainwestować w odpowiednie pojazdy, które będą przewozić towar. Pojazdy muszą być duże, mieć solidne naczepy o dużym udźwigu. Naczepa zazwyczaj jest przykryta plandeką, choć są też takie zabudowane, nieco droższe. Ciężarówki idealnie się sprawdzają zarówno na trasach lokalnych, jak i na międzynarodowych. Można na nie załadować mnóstwo towaru, który nie zniszczy się na trasie.

Używany ciągnik to dobre rozwiązanie

ciągnik siodłowy używanyJednak sama naczepa to nie wszystko, bo trzeba wybrać także odpowiedni ciągnik siodłowy, czyli to, co pociągnie za sobą przyczepę. Jest to główna, przednia część ciężarówki, w której znajduje się kierowca. Jak wybrać ciągnik, żeby być z niego zadowolonym? Można kupić ciągnik siodłowy używany lub nowy. W obu wersjach mogą być one na gwarancji, a nawet jeśli nie to muszą być całkowicie sprawne. Różnica jest głównie w cenie. Ciągnik używany może być kilka razy tańszy niż nowy, co jest ważne dla firm, które nie mają zbyt dużej ilości gotówki na start, czy też nie mogą w danym momencie pozwolić sobie na większe inwestycje. Używane ciągniki są często sprowadzane z zagranicy, jednak przechodzą one szczegółowe badania kontrolne, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży i użytku. Wiadomo, że to co nowe to będzie mogło być użytkowane dłużej, jednak czasem nie warto przepłacać. Druga bardzo ważna rzecz to moc i pojemność silnika. Im większy bak, tym więcej paliwa można zatankować, a tym samym rzadziej można stawać na stacji benzynowej. To bardzo ważne szczególnie na długich trasach, gdzie nie zawsze można zaopatrzyć się często w benzynę, a ponadto postój jest stratą czasu dla kierowcy. Moc silnika oznacza za to, jak szybko może jechać auto i jak bardzo jest zrywne. Wiadomo, czas to pieniądz, więc każdemu kierowcy zależy na tym, by jak najszybciej pokonać trasę i wrócić do domu. Większa moc przełoży się też na to, że ciągnik będzie mógł być połączony z większą, cięższą przyczepką. Zrywność auta pozwala na dokonywanie szybszych manewrów, ważnych szczególnie w sytuacjach awaryjnych lub przy włączaniu się pojazdu do ruchu. Przy wyborze ciągnika trzeba też zwrócić uwagę na liczbę osi, układ napędowy, czy tez to, czy ma opcję spania.

Podsumowując, przy wyborze ciągnika siodłowego trzeba mieć na uwadze jego moc, liczbę osi, jak również to, czy jest to pojazd nowy czy też używany. Najważniejsze jest to, by kupować ciągniki z pewnego źródła, by mieć gwarancję, że kupuje się tylko to co najlepsze i będzie w firmie służyło przez wiele lat bez żadnych awarii. Dobry ciągnik nie musi być drogi.