Stosowanie różnorodnych oprysków na uprawiane w naszych ogrodach rośliny, to powszechny sposób na ich pielęgnację. Preparaty do ochrony przed szkodnikami, leczące choroby roślin, oraz hamujące rozrost szkodliwych chwastów, to te najbardziej popularne, a do ich aplikacji warto posłużyć się odpowiednim opryskiwaczem. Dzięki temu urządzeniu z łatwością rozpylimy używany środek szybko i bezpiecznie.

Dopasuj opryskiwacz do swoich potrzeb

opryskiwacz akumulatorowyW zależności od wielkości ogrodu oraz ilości uprawianych okazów roślinnych, należy dobrać odpowiedni model urządzenia do opryskiwania. Opryskiwacze różnią się dwoma cechami: wielkością (pojemnością), oraz sposobem działania. Najbardziej profesjonalne urządzenia to te, które posiadają własny napęd, co sprawia, że ich użycie wymaga minimum wysiłku. Wśród nich mamy modele elektryczne (na baterie), oraz spalinowe. Opryskiwacz akumulatorowy jest nieco lżejszy od spalinowego, co może mieć znaczenie podczas dłuższego użytkowania. Jednak jego praca jest zależna od czasu pracy baterii. Jedno ładowanie wystarcza na kilka godzin nieprzerwanej pracy. Warto tez podkreślić, że opryskiwacz akumulatorowy pracuje zdecydowanie ciszej niż model spalinowy, jest też bardziej przyjazny środowisku. Natomiast opryskiwacz spalinowy pozwala na pracę niezależną od baterii. Obydwa modele maja wystarczająco dużą pojemność, aby skutecznie spryskać nawet sporych rozmiarów ogród z dużą ilością nasadzeń. Mimo sporej wagi są wygodne w obsłudze, zakładane na plecy jak plecak. Ważnym elementem wyposażenia jest odpowiedniej długości lanca. Im dłuższa, tym większy zasięg oprysku i możliwość dostania się do wyższych partii krzewów i drzew. Mniejsze ogrody nie potrzebują tak profesjonalnego sprzętu do opryskiwania. Tutaj wystarczy opryskiwacz naramienny o pojemności kilkunastu litrów, również wygodny w użytkowaniu, zaopatrzony w pompkę ciśnieniową. Jedyną pracą z naszej strony będzie co jakiś czas wtłoczenie powietrza do zbiornika, aby wytworzyć ciśnienie wymagane do pracy opryskiwacza. Najmniejsze urządzenia do opryskiwania roślin to opryskiwacze ręczne, ciśnieniowe lub pulsacyjne. Ich pojemność to zaledwie kilka litrów, dlatego sprawdzą się idealnie w warunkach domowych, do zraszania roślin, lub też do opryskiwania niewielkiej ilości nasadzeń balkonowych i tarasowych.

Rodzaj wybranego opryskiwacza powinien być ściśle dopasowany do naszych wymagań. Głównym kryterium jest wielkość posiadanego ogrodu oraz ilość nasadzeń wymagających pielęgnacji. Czas poświęcony na prace wykonywane w ogrodzie powinien być dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, dlatego warto sobie ułatwiać zadanie. Nasz ogród natomiast odwdzięczy się nam zdrowo rosnącymi i cieszącymi oko okazami ulubionych roślin.