Posiadając własny tartak, bardzo ważne, by zdecydować się na profesjonalną suszarnię. To nie tylko ważne ze względu na obróbkę drewna, która jest utrudniona, gdy materiał jest mokry, ale również ze względu magazynowania. Mokre deski nie mogą być umieszczone w jednym pomieszczeniu i czekać na swoją kolej, gdyż w wilgoci rozwijają się grzyby i bakterie, które mogłyby doprowadzić do rozkładu i zniszczenia desek. Drewno musi być suche, jeśli ma oprzeć się procesom gnilnym. W innym razie może nie przetrwać nawet tygodnia.

Jaka część suszarni pełni najważniejszą funkcję?

profesjonalna suszarnia drewnaJednym z najważniejszych urządzeń znajdujących się w profesjonalnej suszarni, jest wentylator. To właśnie od jego działanie zależy jak szybko i w jakim stopniu deski wyschną. Jeśli wentylator będzie o zbyt małej mocy, to proces suszenia mocno się wydłuży i może dojść do uszkodzenia struktury drewna. Każda profesjonalna suszarnia drewna ma dokładnie ustawione przez pracowników swoje moce przerobowe i to ile i jakich wentylatorów będzie potrzebować. Wówczas suszenie będzie bardzo efektywne i szybkie. Tak działająca suszarnia pozwoli nieprzerwanie pracować. To wyjątkowo ważne dla prężnie pracujących tartaków, by posiadały w swoim otoczeniu dobre suszarnie, które pozwolą na skuteczne i bezpieczne magazynowanie drewna. Wentylator, który znajduje się w takiej suszarni, musi spełniać pewne parametry. Przede wszystkim musi być wyjątkowo wytrzymały. Urządzenie to będzie pracować w trudnych warunkach, dlatego musi być wykonane z wystarczająco wytrzymałego materiału. Dodatkowo musi znajdować się w pomieszczeniu, które będzie osiągało około 100 stopni Celsjusza oraz bardzo wysoka wilgotność. Dlatego tak ważne jest, by materiał był pokryty odpowiednimi substancjami lub wył wykonany z czegoś, co nie ulegnie korozji. Tak wytrzymały i mocny wentylator dodatkowo musi działać na pełnych obrotach. Ciąg, jaki musi wytworzyć wewnątrz pomieszczenia, jest wyjątkowo silny, dlatego nie może to być wentylator o słabej mocy. Kupując taki do własnej suszarni, należy dokładnie rozeznać się, w tym, co proponuje rynek oraz w tym, jaki będzie potrzebny.

Jeśli chce się mieć profesjonalną suszarnię, należy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Między innymi jest nim wentylator, od którego to pracy, zależy odpowiednie funkcjonowanie całego urządzenia. Suszarnia jest kolejnym etapem w procesie przerabiania drewna, dlatego powinna znaleźć się z powodzeniem przy każdym tartaku. Warto jednak upewnić się, że nie jest to tylko estetyczny dodatek, a sprawdza się praktycznie.