Wielkie hale produkcyjne i firmy są zasilane olbrzymimi dostawami prądy. W środku pracuje wiele urządzeń i maszyn, które generują duży pobór mocy. Prawidłowo założone instalacja elektryczna to podstawa. Tylko wynajmując profesjonalną firmę, zajmującą się podłączaniem prądu możemy liczyć na to, że w przyszłości unikniemy awarii, a nasz system będzie działał bez zarzutu.

Prawidłowa instalacja elektryczna

przemysłowe instalacje elektryczneW przemyśle istnieją konkretne przyjęte odgórnie normy i przepisy odnośnie bezpieczeństwa poboru prądu. Na halach przemysłowych pracuje cała załoga pracownicza, a każdemu z pracowników trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Olbrzymia jest także ilość maszyn, które pobierają znaczne ilości prądu do swojej pracy. Dlatego też przed przystąpieniem do montażu instalacji elektrycznej należy wykonać szczegółowy projekt takiej instalacji. Wykona go dla nas odpowiednia firma. Firma, która wykona dla nas taką instalację, musi być sprawdzona – kierujmy się jej doświadczeniem i opiniami na jej temat. Żeby zasilić wszystkie urządzenia na hali trzeba użyć wielu rozdzielni prądu, a na dodatek zamontować je w sposób umiejętny, tak by uniknąć przeciążeń na linii. W przeciwnym razie prąd może w niektórych miejscach powodować zwarcie. Ważne jest przede wszystkim odpowiednia optymalizacja zasilania maszyn. Źle zamontowana maszyna może pobierać zbyt duże ilości prądu, w stosunku do tego ile w rzeczywistości potrzebuje, by prawidłowo działać – co może skutkować podwyższeniem rachunku za prąd, a także przeciążeniami sieci. Po wykonaniu projektu firma, która specjalizuje się w takiej usłudze jak przemysłowe instalacje elektryczne, przystępuje do działania. Dobra firma wykorzystuje nowoczesne metody łączeń oraz na bieżąco bada poziom natężenia w obwodach i w poszczególnych punktach systemu instalacji. Specjalne mierniki badają pobór prądu w poszczególnych punktach. Dobra firma będzie w stanie wykonać dla nas także odpowiednią szafę, sterownię. W tej szafie znajdują się wszystkie liczniki, które wskazują pomiary odnośnie działania poszczególnych maszyn. Wyznacza się jedną osobę, która jest odpowiedzialna za to stanowisko, która posiada odpowiednią wiedzę z dziedziny elektryki. Musi ona kontrolować na bieżąco pobór prądu wszystkich maszyn w systemie.

Przemysłowa instalacja elektryczna potrzebuje dokładnej, precyzyjnej instalacji. W przeciwnym razie może dochodzić do spięć i awarii. Poprawnie działająca instalacja pozwala obniżyć koszty poboru prądu. Prawidłowy montaż instalacji jest szczególnie ważny, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo na hali przemysłowej.