Czym właściwie jest kasacja pojazdu? Jest to nic innego jak jego zezłomowanie i wykreślenie go z wszelkich ewidencji pojazdów. Za taką czynność nie musimy niczego płacić, a bardzo często jest wręcz odwrotnie. Za samochód oddany do kasacji otrzymamy jeszcze zapłatę. To nie będzie żadna zawrotna suma, ale taka, która pozwoli nam się łatwiej ze starym samochodem rozstać. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa kasacja pojazdu. Ważne jest to, żeby dopełnić przy tym wszystkich formalności.

Kto zajmuje się fachową kasacją samochodów?

fachowa kasacja aut w PoznaniuZacznijmy od tego, że do kasacji można oddać każdy rodzaj samochodu, który nie nadaje się już do ruchu ulicznego. Na dobrą sprawę skasować można każdy pojazd, ale wiadomo, że nie ma sensu oddawać do kasacji sprawnych pojazdów. Kasacją zajmują się tak zwane auto złomy, szroty samochodowe czy po prostu firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu części samochodowych. Pojazd do kasacji można dostarczyć osobiście, ale można zlecić również jego odbiór z miejsca postoju. Wówczas po nasz samochód przyjedzie laweta, na którą auto zostanie zabrane na złom lub szrot. Najprościej pod tym względem przebiega fachowa autokasacja w Poznaniu, która odbywa się najczęściej w miejscu wyznaczonym przez osobę zlecającą. Do kasacji trzeba przygotować wszystkie dokumenty, jakie posiada się do złomowanego samochodu. Po odebraniu auta przez firmę kasacyjną jego były właściciel otrzymuje dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy. Z tymi dokumentami trzeba udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego bezpośrednio do wydziału komunikacji. Zgodnie z przepisami prawa ma się na to maksymalnie trzydzieści dni. W urzędzie samochód zostaje wyrejestrowany, a więc formalnie przestaje istnieć. Otrzymujemy na to stosowne potwierdzenie, z którym można udać się do ubezpieczyciela. Jeśli na skasowane auto mieliśmy opłacone ubezpieczenie na cały rok z góry to możemy zawnioskować o zwrot opłaty wniesionej za okres od daty kasacji do końca okresu ubezpieczenia.

Gdy na posesji zalega nam pojazd, który nie nadaje się do jazdy to generuje on zupełnie niepotrzebne koszty związane z jego utrzymaniem. Zabiera też miejsce, które pewnie można wykorzystać o wiele lepiej. Taki pojazd można po prostu oddać do kasacji, czyli go zezłomować. Można dostać za to jeszcze jakieś symboliczne pieniądze, ale przede wszystkim pozbyć się samochodu, który i tak jest niesprawny. Za tym idą jeszcze oszczędności związane z brakiem obowiązku ubezpieczenia. Bo wykreślonego z rejestrów samochodu nie trzeba już ubezpieczać.