Zbliżające się wakacje sprzyjają podejmowaniu przez nas nowych letnich wyzwań. Część z nas podczas urlopu poczuje chęć wypróbowania czegoś nowego, czegoś, co oderwie nas od szarej codzienności i sprawi, że wyjazd nad morze czy jezioro będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Żegluga jest jedną z tych aktywności, o których część z nas skrycie marzyła, ale bała się ich nauczyć. Jednocześnie sport ten wydaje się stawiać poprzeczkę dość wysoko, stwarzając wrażenie niedostępności dla przeciętnego urlopowicza. Warto jednak przekonać się, że żaglówki nie są takie straszne.

Gdzie szukać wartościowej porady żeglarskiej?

porada żeglarskaPrzede wszystkim powinniśmy rozejrzeć się po naszym najbliższym otoczeniu. Jak wiadomo, najciemniej jest pod latarnią, i jeśli do tej pory nie interesowaliśmy się żeglugą, mogliśmy przegapić kilku naszych dalszych bądź bliższych znajomych, dla których żeglowanie jest ulubionym hobby. Oczywiście do wszystkiego podchodzić z dystansem – nie każdy amator posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę, by uczyć kolejne pokolenia żeglarzy.  Opowieści znajomych warto zweryfikować chociażby na portalach internetowych. Mogą być to blogi żeglarskie, strony sklepów oferujących sprzęt żeglarskich (a gdzie przy okazji może być zamieszczona darmowa porada żeglarska), czy nawet podstawowe wiadomości znalezione w encyklopediach online (często te anglojęzyczne są bardziej kompletne i oferują szerszy zakres wiedzy). Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić, jest zapisanie się do klubu żeglarskiego. Wiele z nich oferuje szkolenia, a także kolonie i półkolonie, podczas których możemy podszkolić swoje umiejętności i uzupełnić zdobyte informacje. Wstąpienie do klubu żeglarskiego otwiera również drogi do wzięcia udziału  otwartych regatach. Nie zrażajmy się, jeśli porady na samym początku wydadzą nam się bardzo trudne do zrealizowania czy skomplikowane i niezrozumiałe. Na samo poznanie słownictwa związanego z żeglarstwem potrzeba nieco czasu, dlatego dajmy go sobie. Pozwólmy sobie oswoić nowość w swoim życiu, zamiast rzucać się od razu na głęboką wodę.

W dobie Internetu nie jest trudno uzyskać pierwszą lepszą poradę żeglarską. Dobrze jest jednak zaangażować się trochę bardziej i poza zdobyciem podstawowych informacji  zapisać się do klubu bądź forum dyskusyjnego. Dzięki temu nasz jednorazowy pomysł na wakacje być może stanie się w przyszłości naszą pasją i regularnym hobby. Nie staramy się przyspieszyć czasu – przed nami jeszcze wiele urlopowych wyjazdów, do których zdążymy usłyszeć wszelkie warte poznania porady żeglarskie.