W tym artykule dowiemy się dokładnie, jak działają zęby na zębatkach i porozmawiamy o różnych rodzajach kół zębatych, które można znaleźć w różnego rodzaju mechanicznych gadżetach. Koło zębate jest rodzajem elementu maszynowego, w którym zęby są wycinane wokół cylindrycznych lub stożkowych powierzchni w równych odstępach.

Istnieją różne klasyfikacje kół zębatych

aluminiowe koła zębatePo połączeniu w parę tych elementów, służą one do przenoszenia obrotów i sił z wału napędowego na wał napędzany. Koła zębate można sklasyfikować według kształtu jako koła zębate ewolwentowe, cykloidalne i trochoidalne. Można je również klasyfikować według pozycji wałów jako równoległe koła zębate wału, przecinające się koła zębate wału oraz nierównoległe i nie przecinające się koła zębate wału. Historia narzędzi jest stara, a użycie narzędzi pojawia się już w starożytnej Grecji w p.n.e. w piśmie Archimedesa. Istnieje wiele rodzajów kół zębatych, takich jak koła zębate czołowe, koła zębate walcowe, aluminiowe koła zębate stożkowe, przekładnie ślimakowe, zębatka itp. Można je ogólnie podzielić na podstawie pozycji osi, takich jak wały równoległe, wały przecinające się i wały nie przecinające się. Konieczne jest dokładne zrozumienie różnic między rodzajami przekładni, aby osiągnąć niezbędne przenoszenie siły w konstrukcjach mechanicznych. Nawet po wybraniu ogólnego typu ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: wymiary (moduł, liczba zębów, kąt linii śrubowej, szerokość powierzchni itp.), Standard gatunku dokładności (ISO, AGMA, DIN), potrzeba szlifowania zębów i / lub obróbka cieplna, dopuszczalny moment obrotowy i wydajność itp. Ale oprócz nich istnieją inne typy, takie jak , aluminiowe koło zębate w jodełkę (podwójne koło śrubowe), koło koronowe, koło hipoidalne itp. Koła zębate posiadające cylindryczne powierzchnie podziałowe są nazywane zębatkami cylindrycznymi. Koła zębate czołowe należą do grupy kół zębatych wału równoległego i są zębatkami cylindrycznymi z linią zębów prostą i równoległą do wału. Koła zębate czołowe to najczęściej stosowane koła zębate, które mogą osiągnąć wysoką dokładność przy stosunkowo łatwych procesach produkcyjnych. Mają charakterystykę braku obciążenia w kierunku osiowym (obciążenie wzdłużne).

Większa z par oczek nazywana jest kołem zębatym, a mniejsza – zębnikiem. Koła zębate walcowe są stosowane z równoległymi wałami podobnymi do kół zębatych czołowych i są zębatkami cylindrycznymi z uzwojeniem linii zębów. Mają lepsze zazębienie zębów niż koła zębate i mają doskonałą ciszę i mogą przenosić większe obciążenia, dzięki czemu są odpowiednie w wielu zastosowaniach.