Azbest był bardzo popularnym materiałem budowlanym w swoim najlepszym momencie, choć wyłącznie ze względu na bardzo niską cenę, dzięki której wyroby azbestowe mogły być stosowane na szeroką skalę. W całym kraju ciągle można zobaczyć pozostałości po takowych, często niszczejące na budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Azbest jednak jest materiałem toksycznym i niebezpiecznym, i może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem.

Utylizacja pozostałości azbestowych konstrukcji

bezpieczna utylizacja azbestuW naszej okolicy znajdowało się mnóstwo takich pozostałości, zarówno budynków nadających się do rozbiórki jak i pozostałości po takich budynkach, które w dalszym ciągu mogły stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia okolicznych mieszkańców, ale również dla środowiska. Z tego powodu, z racji przeprowadzanej przez nas rekultywacji okolicznego terenu, zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności usunąć zalegające resztki azbestu, oraz zutylizować te konstrukcje, które w dalszym ciągu funkcjonowały na używanych budynkach. Chcieliśmy jednak zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas prac, dlatego też zaangażowaliśmy usługi zewnętrznej firmy, której zadaniem miała być szybka i bezpieczna utylizacja azbestu zalegającego na terenie odnawianym. Pozostałości azbestowe nie mogły być bowiem zwyczajnie usunięte z miejsca bez ryzyka, gdyż ulegały rozpadowi na jeszcze bardziej szkodliwe substancje, dlatego też pierwszym zadaniem firmy utylizacyjnej była neutralizacja odpadów za pomocą środków chemicznych i preparatów neutralizujących, całkowicie niwelujących szkodliwe właściwości azbestu oraz jego substancji pochodnych. W celu sprawniejszej utylizacji i przeznaczenia do recyklingu, wszelkie azbestowe konstrukcje były sortowane wedle przydatności, a te które zachowały najlepszy stan mogły być przeznaczone do użytku w procesach produkcyjnych czy też recyklingowane na materiały bezpieczne dla zdrowia. Ponadto, firmy usuwające pozostałości azbestowe przeprowadzały również generalną rozbiórkę budynków przeznaczonych do wyburzenia, dlatego też często łączyły obie usługi, wykonując je szybciej i sprawniej niż w przypadku przeprowadzania osobnych prac.

Firma zajmowała się również transportem materiałów za pomocą izolowanych samochodów ciężarowych, oznakowanych jako transport materiałów niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska. Koszty utylizacji były stosunkowo niskie, głównie ze względu na możliwość odsprzedania pozostałości do ponownego wykorzystania, znacznie obniżającą cenę wykonywania wszelkich prac.