Łazienka to pomieszczenie związane przede wszystkim z dużymi ilościami wody, które będą się przez nią przelewać i w związku z tym już na etapie remontowania, bez względu na to, jak duży remont miałby to być, musimy zawsze uwzględniać ten istotny aspekt. Oczywiście remontować łazienkę możemy na wiele różnych sposobów. Dużo zależy tutaj od naszych indywidualnych upodobań, ale są też pewne uniwersalne rozwiązanie, które musimy tam wprowadzać ze względów bezpieczeństwa. Ile coś takiego będzie nas kosztowało? O tym na szczęście możemy swobodnie przekonać się już na pierwszych etapach jeszcze przed rozpoczęciem konkretnej pracy.

Co powinniśmy remontować w łazienkach?

remont łazienkiJeżeli taki remont ma polegać na zmianie wystroju już istniejącej i funkcjonującej od jakiegoś czasu łazienki, to oczywiście, żeby skutecznie działać, musimy najpierw usunąć stare elementy, ale warto to zrobić dopiero po dokładnym przygotowaniu się do prowadzenia remontu, bo paraliżując łazienkę, uniemożliwimy sobie normalne funkcjonowanie w konkretnym miejscu. Remont łazienki może wymagać od nas zakupu na przykład nowych mebli lub płytek. Powierzchnia zmywalna wykonana z płytek jest w przypadku łazienki bardzo praktyczna i zdecydowanie ułatwi nam sprzątanie, a jeżeli wybierzemy jasne kolory, to zdecydowanie poprawi wygląd tego pomieszczenia. Doskonałą ochroną przed wodą, jeżeli chodzi o ściany, będą specjalne płyty wykonane z gipsu i zabezpieczone przez producenta dodatkowymi materiałami. Tym bardziej że ich zakładanie jest bardzo proste, bo wystarczy do tego celu posłużyć się specjalną zaprawą lub nawet wkrętami. Oczywiście dodatkowej hydroizolacji mogą wymagać tego i one łazienki, które są szczególnie narażone na duże ilości wody, czyli na przykład okolice prysznica lub wanny. Sprawdzają się tutaj doskonale przycinane przez nas i odpowiednio układane maty, a także substancje chemiczne, bo wnikają nawet w pory zaprawy, tworząc praktycznie niewidzialną warstwę. Fuga to coś, co wykorzystanego w łazience po przyklejeniu płytek.

Uszczelni ona bowiem wszystkie przestrzenie pomiędzy tymi płytkami, gdyż powinny być one od siebie oddalone o równą odległość. Montaż prysznica ze specjalnymi dyszami do hydromasażu będzie oczywiście wymagał specjalistycznego przygotowanie instalacji wodociągowej i wykonania otworów w ścianach, ale nawet z tym możemy sobie poradzić. W czasie takiego remontu starajmy się regularnie sprzątać, bo porządek dużo ułatwia. Remont łazienek wymaga uwzględnienia obecności odpływów dla pralki, umywalki czy innych rzeczy tego typu.