Zalegająca w środowisku wilgoć ma tendencję do wnikania pomiędzy struktury murów i ścian naszych domów. Wówczas efekty jej działania mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia lub życia. Należy więc się przed nią czym prędzej uchronić. W tym celu stosuje się odpowiednio dobraną izolację przeciw wilgoci, aby zniwelować lub przynajmniej zredukować negatywne symptomy działania wilgoci.

Zalety montowania izolacji przeciw wilgoci

izolacja przeciwwilgociowaWilgoć, która ma dużą tendencję do wnikania między struktury ścian naszych domów, jest bardzo trudna do usunięcia. Najlepszym więc sposobem, aby się uchronić przed skutkami jej szkodliwego działania, jest zabezpieczenie ścian przed przedostawaniem się do nich wilgoci. Wilgoć może się dostawać do ścian zewsząd: z gleby, z powietrza, z parowania gorącej wody w łazience lub kuchni oraz z wielu innych źródeł. Ściany, w których jest zakotwiczona wilgoć, mają osłabioną wewnętrzną strukturę, ale także są podatne na powstawanie drobnoustrojów, które tworzą grzyb ścienny. Jest to zjawisko nie tylko nieestetyczne, ale także o nieprzyjemnym zapachu. Jest to spowodowane tym, że cząsteczki wody zagnieżdżone w ścianie nie mają kontaktu z tlenem, a bakterie beztlenowe rozwijające się w wodzie rozkładają związki organiczne zawarte w powietrzu lub w ścianie. Stąd właśnie bierze się nieprzyjemny zapach. Łatwo mogą się także tworzyć dziury w ścianach. Warto więc ustrzec się przed szkodliwymi skutkami działania wilgoci. W tym celu stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa. Jest ona nie tylko szczelna, ale także wykonana ze specjalnie dobranego materiału, przez co cząsteczki wody są nie tylko niedopuszczane, ale również odpychane. Jest to bardzo skuteczny sposób ochrony przed wilgocią i jej następstwami w postaci negatywnych skutków, takich jak pleśń lub rdza ścienna, ale również np. osuwanie się ścian domu. Ważne jest też, aby izolacja ta była wytrzymała, dlatego istotne jest, aby zaopatrywać się w izolację przeciwwilgociową wysokiej jakości u dobrego producenta.

Wilgoć, która może się przedostawać do murów zewsząd, ma zdolność do wnikania między struktury ścian. Powoduje wówczas ubytki w ścianach, przez co mury są mniej wytrzymałe. Jest również korzystnym środowiskiem do rozwoju grzyba ściennego, który niekorzystnie wygląda i ma nieprzyjemny zapach. Warto więc w porę zadbać o to, aby wilgoć nie wnikała w mury naszych domów. W tym celu najskuteczniejszym sposobem są izolacje przeciwwilgociowe, które skutecznie zapobiegają powstawaniu wilgoci w obrębie ścian.