Z kamerami monitoringu większość osób ma styczność na co dzień, czy to w sklepie, czy w swoim zakładzie pracy. Niewiele z nich zdaje sobie jednak sprawę z różnorodności tego rodzaju urządzeń, a także ich działania. Ciągle rozwijające się technologie wykorzystywane przy produkcji takich rozwiązań sprawiają, że z roku na rok można wybierać spośród coraz to doskonalszych systemów. Należy jednak posiadać także odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą na ich właściwe wykorzystanie, które skutkować będzie wzrostem bezpieczeństwa w miejscu ich montażu.

Umiejscowienie kamer monitoringu

kamery cctv gdańskW przypadku dużych miast niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że monitoring jest nieomal wszędzie. Jeśli chodzi o kamery CCTV Gdańsk, Warszawa czy Kraków stanowią ogromne rynki zbytu na urządzenia tego rodzaju, ze względu na zagęszczenie ludności i liczbę zakładów pracy oraz placówek handlowych. Także właściciele prywatnych posesji decydują się chętnie na zainstalowanie systemu monitoringu. Jednak, aby miało to sens, należy upewnić się, że wybrane urządzenie spełni indywidualne wymagania użytkownika. Przede wszystkim chodzi o tryb działania oraz jakość obrazu uzyskiwanego z kamery. Obecnie chętnie wybiera się nowoczesną elektronikę z możliwością działania zarówno w dzień, jak i w nocy, która daje zadowalający i bardzo wyraźny obraz. Umiejscowienie takiej kamery powinno zostać wybrane tak, aby mieć pewność, że kąt widzenia obiektywu pokrywa się z najistotniejszymi punktami, np. wejściem do domu, kasą sklepową itp. Nie wolno przy tym zapominać o obowiązujących przepisach. Zwłaszcza prywatni właściciele kamer powinni zwracać szczególną uwagę na to, żeby urządzenie nie było skierowane na publiczną drogę lub posesję sąsiada. Wybierać można również spośród systemów działających bez przerwy, jak też uruchamianych np. za pomocą czujnika ruchu. Istotne jest też oprogramowanie i sposób zapisu nagrań. To, po jakim czasie będą się one nadpisywały, może być bardzo istotne w miejscu narażonym na częste wypadki.

Kamery monitoringu to urządzenia chętnie montowane przez przedsiębiorców, jak również osoby prywatne. Pomagają one w dodatkowym zabezpieczeniu domów i zakładów pracy. Jednak ich wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, a efektywne korzystanie z nich wymaga odpowiedniego umiejscowienia i wyboru trybu działania oraz sposobu zapisu materiału video. Warto więc zapoznać się z dostępnymi modelami, jak też sprawdzić obowiązujące przepisy.