Jeszcze kilkanaście lat temu podjęcie legalnej pracy, a tym bardziej założenie własnej firmy w Niemczech wydawało się zadaniem karkołomnym, a dla niektórych wręcz niemożliwym. Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz dalsze regulacje w zakresie swobodnego przepływu osób i usług dały możliwość pracy i zakładania firm w dowolnym kraju unijnym na zasadach identycznych jak obywatele tych państw. Największa liczba Polaków wybrała Niemcy na miejsce pracy i rozwoju biznesowego ze względów czysto praktycznych. Bliskie sąsiedztwo oraz możliwość osiągania wysokich zarobków to podstawowe czynniki, które zadecydowały o wyborze Niemiec.

Założenie i prowadzenie firmy w Niemczech

gewerba w niemczechNajprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech jest tzw. Gewerba, która odpowiada jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Gewerba w Niemczech może istnieć w jeszcze prostszej formie jako Kleinegewerbe (mała Gewerba). Różnica polega na formie opodatkowania ponieważ przy prowadzeniu małej działalności nie będziemy płatnikami VAT. Należy przed założeniem firmy bardzo dokładnie przemyśleć wysokość potencjalnych przychodów gdyż po przekroczeniu kwoty 17.500 euro w roku podatkowym automatycznie staniemy się „vatowcami” co może zaburzyć funkcjonowanie firmy. Do założenia firmy w Niemczech potrzebujemy aktualnego dowodu tożsamości lub paszportu oraz lokalu, który będzie siedzibą firmy. Prawo do lokalu możemy zdobyć poprzez kupno lub wynajem. Należy przy tym pamiętać aby lokal spełniał warunki prowadzonej działalności gdyż przystosowanie będzie badane przy pierwszej kontroli. Warto również zameldować się w Niemczech bo tylko wtedy będziemy mogli korzystać z ulg jakie daje niemiecki system podatkowy. Firmę zarejestrujemy w kilka minut w urzędzie zwanym Gewerbeamt. Za wpis do rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zapłacimy 20 euro. Gewerbeamt automatycznie przekazuje informacje o nowym podmiocie do niemieckiego urzędu skarbowego oraz do izby rzemieślniczej i handlowej. Ważne jest aby wiedzieć czy przyszła działalność będzie wymagała koncesji oraz czy w przypadku usług nie będziemy musieli opłacać składek w izbie rzemieślniczej. Należy też zadbać o dokumentację poświadczające umiejętności w zawodzie. Mogą to być dyplomy mistrzowskie lub świadectwa pracy poświadczające 6 lat pracy w zawodzie. Urząd skarbowy w ciągu 30 dni dokona automatycznego wpisu naszej firmy do rejestru podatników i przyporządkuje nas do płatników podatku VAT. Jeżeli chcemy tego uniknąć należy wypełnić formularz, w którym zadeklarujemy przychody niższe niż 17.500 euro, co pozwoli nam uniknąć stania się „vatowcem”.

Bardzo ważną kwestią są ubezpieczenia zdrowotne, które w Niemczech musimy opłacać. Mamy jednak do wyboru wiele towarzystw ubezpieczeniowych, co daje możliwość skorzystania z najlepszej oferty. Kolejną sprawą jest to czy mamy pewność, że sami podołamy wszystkim kwestiom podatkowym. Przynajmniej w pierwszych latach prowadzenia działalności dobrym wyborem będzie korzystanie z usług firm doradczych. Dadzą one gwarancję prawidłowego poruszania się w kwestiach podatkowych. Trzeba pamiętać, że machina urzędnicza skora do częstych kontroli będzie w szczególności zwracać uwagę na poprawność dokumentacji księgowej.