Na rynku działa nawet kilka tysięcy firm specjalizujących się w sprzedaży urządzeń fiskalnych, które posiada zdecydowana większość wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim służą one do prowadzenia sprzedaży detalicznej, ale umożliwiają też wykonanie sporej ilość innych operacji. O obowiązku ich posiadania w firmach, mówi ustawa o podatku od towarów i usług.

Jaki model kasy musi posiadać lekarz?

innowacyjna kasa fiskalna dla lekarzyZakup kasy w przypadku nowo powstałych firm musi nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności. Jeżeli konieczna jest zmiana kasy, to następuje to zawsze z początkiem kolejnego miesiąca następującego po tym, w którym zaistniał obowiązek wymiany kasy. Zgodnie z prawem zobowiązane do rozliczania sprzedaży na kasie czy drukarce fiskalnej są wszystkie firmy prowadzące działalność handlową lub usługową na rzecz klientów indywidualnych. Wyjątkiem są firmy internetowe które nie przyjmują gotówki jako formy zapłaty oraz takie, których roczne dochody nie przekraczają dwudziestu tysięcy złotych. Od kilku lat obowiązuje także nowy zapis w ustawie, który nakazuje firmom z określonych branż posiadanie kasy lub drukarki w wersji online. Jest to nowy model, który musi posiadać : zakład fryzjerski, salon kosmetyczny, warsztat samochodowy, restauracja czy gabinet lekarski. Urządzenia te wyglądają tak samo jak pozostałe modele, choć są wyposażone w rewolucyjne rozwiązanie. Innowacyjna kasa fiskalna dla lekarzy musi posiadać wbudowany moduł do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas, ponieważ jest to prawnie wymaga. Kasa fiskalna online musi mieć zapewniony stały dostęp do internetu za pomocą jednego z kilku łączy, aby mogła automatycznie przesyłać dane do CRK. Najczęściej są to dobowe raporty fiskalne, które są gromadzone w celu kontroli. W gabinetach lekarskich najczęściej można spotkać małe kasy, które mają niewielką pamięć i przeważnie są mobilne, czyli że można z nich korzystać bez konieczności stałego podłączenia do źródła zasilania. Jeżeli chodzi o cenę takiej kasy, to jest ona na podobnym poziomie jak pozostałe modele.

W sprzedaży znajdziemy nawet kilkadziesiąt przeróżnych modeli kas i drukarek fiskalnych, które są powszechnie stosowane przez większość firm handlowych i usługowych. Na pewno trzeba ustalić czym się one różnią, ponieważ pomimo że służą do tego samego celu, to jednak inaczej działają. Przed wszystkim kasa jest urządzeniem samodzielnym, natomiast drukarka działa tylko po podłączeniu jej do programu komputerowego służącego do prowadzenia sprzedaży.