Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jaki typ reprezentuje dany dom, gdy mijamy go podczas spaceru czy podczas przejażdżki samochodem. To dlatego, że domy w Polsce są dość jednorodne. I, mimo że zdarzają się nietypowe posiadłości wymarzone sobie przez ludzi dość ekstrawaganckich lub posiadających niezwykłą wyobraźnię, to wciąż górują proste domy i funkcjonalne domy. Jednak na świecie znajdziemy ogrom różnych typów domów, którymi możemy się zainspirować, a które są bardzo ciekawe.

Więcej o najciekawszych typach domów

domy dzierżoniówBy odnaleźć ciekawe konstrukcje domów, nie musimy szukać daleko. W Polsce na przykład odnajdziemy różne typy domów, co wynika z naszej historii, doskonałym przykładem będzie charakterystyczny mur pruski. Oddalając się nieco dalej, na przykład na północ, możemy wskazać nietypowy dom kopułowy, który często można spotkać w Norwegii, ale również i w Austrii. Innym ciekawym typem domu, charakterystycznym dla Europy Zachodniej jest tak zwany okrąglak z dachem w kształcie lekkiego stożka. Stanowczo wyglądem od innych domów różni się tak zwany trullo, który możemy spotkać w niektórych regionach Włoch, buduje się go najczęściej z kamienia wapiennego i ma on dość nietypowy kształt. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, spotkamy tak kilka charakterystycznych typów domów. Jednym z nich jest budynek, który wzoruje się na planie stodoły, i tak też on wygląda. Najczęściej możemy spotkać go oczywiście na terenach gospodarczo-rolniczych. Innym charakterystycznym domem dla Amerykanów, ale i Europejczyków czy mieszkańców Chin jest ten w kształcie litery A. Ma on bardzo stromy dach. W Indiach natomiast mamy domy, które możemy z łatwością przetransportować. W USA znajdziemy również tak zwany Dom Orleański, który buduje się na planie ośmiokąta. Są to zazwyczaj olbrzymie rezydencje. Zupełnie inne domy odnajdziemy w Korei czy Japonii. Przykładami mogą być na przykład hanok czy też minka. Ten pierwszy miał chronić głównie przed często występującymi w tamtych obszarach trzęsieniami ziemi. Jeśli interesują nam tego rodzaju domy Dzierżoniów zaoferuje nam te typowe jak i bardziej oryginalne.

Decydując się na zakup czy budowę domu warto rozważyć rożne domy i wziąć pod uwagę ich typy. To, że mieszkamy w Polsce, gdzie nie występują trzęsienia ziemi, to nie znaczy, że nie możemy wybudować domu takiego jak mają w Korei czy też Japonii. Dostępność materiałów i fachowców otwiera przed nami dziś szerokie perspektywy. Nie warto rezygnować z takich opcji, jeśli już mamy taką możliwość.

Close Menu