Pomaganie maluchom w ich rozwoju motorycznym i intelektualnym jest obowiązkiem każdego rodzica. Najpierw dziecko raczkuje, siada, a potem chodzi, a kiedy opanuje te umiejętności, to może zacząć jeździć. Pierwsze kroki są bardzo chwiejne i wymagają duże koordynacji wielu partii mięśni naraz, a także potrzebna jest pomoc rodzica. Aby pomóc dziecku w stabilnym chodzeniu, możemy mu zafundować rowerek biegowy, albo specjalny jeździk.

Jak się obsługuje jeździk?

jeździki dla dzieciDzieci wiele czynności wykonują podświadomie, po prostu mają to zakodowane w genach. W pierwszym roku obserwujemy charakterystyczne skoki rozwojowe, które są wyznacznikiem tego jak dziecko się rozwija. Najczęściej pod koniec pierwszego roku, albo zaraz po nim, maluchy stawiają swoje pierwsze kroki. Minie trochę czasu zanim szkrab sam bez pomocy rodziców będzie tuptał po mieszkaniu, ale kiedy się to stanie, to będziemy mogli mu pomóc przy zastosowaniu odpowiednich sprzętów. Jeździki dla dzieci są stworzone z myślą o maluchach, które zaczynają nabierać pewności siebie w nowej umiejętności jaką jest chodzenie i bieganie. Jeździk, to najczęściej pierwszy pojazd jaki zakupujemy swojemu dziecku. Jest on wyposażony w wygodne siedzisko z oparciem, poręcz, albo kierownicę do trzymania i odpowiednio wyprofilowany kształt umożliwiający maluchowi odpychanie się nóżkami. Dziecko na nim siedzi i siłą własnych nóżek rozpędza. Dla najmłodszych pociech, jeździki są stabilne i bardzo wygodne. Dziecko może w nim samodzielnie jeździć, albo być pchane przez rodzina, gdyż z tyłu za plecami dziecka znajduje się wysuwany drążek do asekuracji rodzica. Maluchy bardzo chętnie z nich korzystają, bo dają im możliwość zupełnie innego przemieszczania się niż do tej pory. Mogą choć na chwilę się stać niezależne i oddalić się od mamy i taty. Jeździk nie potrzebuje hamulców, ani żadnych zabezpieczeń, musi być jedynie w miarę lekki, aby w razie upadku nie stała się dziecku krzywda. Dla dzieci w najniższym przedziale wiekowym są one wykonane z lekkiego i odpornego tworzywa.

Kiedy dziecko wyrośnie z jeździka, możemy go zamienić na klasyczny rowerek czterokołowy, na którym dziecko będzie szlifować nowe umiejętności. W sklepach z artykułami dla dzieci znajdziemy proste, drewniane jeździki, które są wykonane z ekologicznych materiałów, albo najbardziej popularne plastikowe. Trzeba go do pasować do wieku i wagi dziecka. Dostępne są modele dla dziewczynek i chłopców, więc z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem najlepszego jeździka.