Znalezienie wydawcy realnie zainteresowanego publikacją debiutanckiej książki, nieznanego szerzej autora w większości przypadków graniczy niemal z cudem. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej młodzi twórcy decydują się na samodzielne wydanie własnego dzieła, a zatem tzw. self -publising, co z języka angielskiego oznacza:”samopublikowanie” lub „samowydawanie”. 

Charakterystyka self-publishingu w dobrym wydawnictwie

self publishing - dobre wydawnictwoO wiele bardziej powszechne aktualnie wykorzystanie formuły self -publishingu podyktowane jest, w opinii większości znawców z branży wydawniczej, przede wszystkim znacznie niższymi kosztami wydawania książki niż w wariancie standardowym przy regularnym udziale tradycyjnego wydawnictwa. Idąc tym tokiem myślenia stwierdzić należy, że wszelkiego rodzaju argumenty ekonomiczne są tymi, które najbardziej docierają do potencjalnych wydawców z młodego pokolenia chcących efektywnie promować swoje pionierskie utwory literackie bądź prace naukowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także fakt, że self-publishing, w ewentualnym zestawieniu z tradycyjnym sposobem wydawania książek, okazuje się po prostu szybszy w realizacji. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej pojawiają się możliwości pośrednie między standardowym wydawnictwem i nowatorską formą self-publishingu. Chodzi tu o self publishing-dobre wydawnictwo. W tym miejscu powstaje więc fundamentalne pytanie: jakimi cechami charakteryzują się renomowane wydawnictwa dla self-publisherów? Po pierwsze powinny one być w pełni profesjonalne, to znaczy sprawnie pomóc, szczególnie początkującemu wydawcy w jak najszybszym przejściu przez wszystkie etapy procesu wydawniczego. Self publishing – dobre wydawnictwo musi zatem zająć się niezwłocznym przygotowaniem tekstu do późniejszej publikacji, czyli jego korektą, redakcją techniczna, zilustrowaniem jak również bindowaniem ( składem) książki. Kolejnym krokiem w procesie publikowania staje się dobór odpowiedniego rodzaju druku. Co istotne, self publishing – dobre wydawnictwo, zobowiązane jest uwzględnić w tym kontekście, osobistą decyzję wraz z sugestiami autora dotyczącymi wyboru techniki druku, cyfrowej bądź  tradycyjnej, analogowej, a także proponowany typ papieru, na jakim potem wydrukowana będzie książka

Następnym posunięciem zaaranżowanym przez self publishing-dobre wydawnictwo, winno okazać się nakreślenie autorowi hipotetycznych ścieżek dystrybucji wydawanej publikacji na rynku. Dzięki takiej pomocy wydawca będący jednocześnie autorem pozycji posiada w konsekwencji możliwość szczegółowego zaplanowania opcji jej rozprowadzenia.