Obecnie używane do obróbki surowców i produktów maszyny są oparte w większości o sterowanie komputerowe. Dotyczy to takich urządzeń jak frezarki, wycinarki, czy na przykład plotery. Te ostanie są najtańszymi obecnie dostępnymi urządzeniami do profesjonalnej obróbki.

Zastosowania ploterów frezujących

ploter frezującyObecnie znacząco wzrosło znaczenie różnych maszyn do obróbki surowców. Niektóre z nich, jak na przykład ploter frezujący, ze względu na spadające ceny są coraz częściej i powszechniej wykorzystywane. Plotery frezujące maja bardzo szerokie zastosowania, przede wszystkim w branży reklamowej. Mogą one być wykorzystywane do podobnych zastosowań, jak inne popularne maszyny do obróbki. Ploter jest więc wykorzystywany najczęściej do wycinania, nacinania, czy też grawerowania. Zazwyczaj takie czynności są wykonywane na specjalnych płytach z tworzyw sztucznych i stosowane jako reklamy czy też makiety. Oprócz takich zastosowań, plotery bardzo często wykorzystywane są także do ciecia papieru, folii, czy też kartonów. Plotery są także wykorzystywane do innych zastosowań. Warto tutaj wspomnieć o ich wykorzystywaniu w celu formowania danego kształtu na ciepło, czy też wykorzystywaniu ploterów jako urządzeń do laminowania. Odrębną kategorie stanowią plotery, które są zaś wykorzystywane w celu tworzenia różnego rodzaju płaskorzeźb, czy też aby tworzyć makiety przestrzenne. Takie zastosowanie ploterów jest szczególnie częste w branży budowlanej czy też deweloperskiej.  Zdecydowana większość obecnie używanych ploterów to maszyny które są sterowane komputerowo. Są to również najtańsze maszyny służące do obróbki, wyposażone w tego typu sterowanie. Plotery muszą być dostosowane do wielkości danego materiały który chcemy przy jego pomocy obrabiać. Istnieją także modele ploterów, które wyposażono w ruchomą bramę  – wtedy wielkość obrabianego surowca czy też materiału nie ma znaczenia. Bardzo duże różnice mogą także wystąpić, jeżeli chodzi o wygląd i funkcjonalność stołów roboczych ploterów. Są na przykład plotery ze stołami wyposażonymi w innowacyjną technologię mocowania obrabianego materiału. W takim wypadku, plotery można wykorzystywać do obrabiania nawet bardzo cienkich i kruchych surowców i materiałów i to nawet tych, które bardzo łatwo jest przypadkowo uszkodzić podczas prób obróbki.

Obecnie znanych jest i powszechnie wykorzystywanych co najmniej kilka maszyn do obróbki różnych surowców. Maszyny te mocno różnią się między sobą, są zazwyczaj dostosowane do obróbki konkretnego surowca czy też materiału. Te za pomocą których można obrabiać materiały bardzo delikatne, nazywane są ploterami.