Domową lub firmową sieć internetową można skonfigurować na wiele dowolnych sposobów. Jeśli tylko posiada się odpowiednie urządzenia, którymi rozdziela się internet. W tym celu wystarczy zakupić specjalne urządzenie jakim jest switch. Jest to takie urządzenie, z którego można rozdzielić internet na inne urządzenia. Zanim zaczniemy organizować domową lub firmową sieć komputerową warto by było mieć na ten temat jakąś wiedzę. Dlatego najlepiej zacząć od lektury jakiegoś poradnika lub podręcznika.

Gdzie kupić urządzenie do zarządzania siecią?

switch zarządzalny w dobrej cenieZacznijmy od tego, że takie urządzenia jak switch kupujemy w sklepach z elektroniką albo sprzętem komputerowym. Oczywiście jak wszystko z takich rzeczy tak i to najlepiej jest kupić przez internet. Wiadomo, że w sklepach internetowych znajdziemy markowe produkty w najniższych możliwych cenach. Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się wszystkiego o kupowanym switchu to najlepiej wybrać się jednak do sklepu stacjonarnego, czyli takiego istniejącego fizycznie. Tylko w takim sklepie możemy bowiem liczyć na fachowe doradztwo ze strony sprzedawców. Jeśli przy okazji spróbujemy niewielkich negocjacji to bardzo możliwe, że kupimy bardzo dobry switch zarządzalny w dobrej cenie. No i teraz pora odpowiedzieć na pytanie co z tym switchem można zrobić. Podłączamy do niego źródło internetu, czyli kabel z internetem od dostawcy. Możemy również włożyć do niego kartę SIM, jeśli korzystamy z internetu od operatora komórkowego. Natomiast ze switcha wyprowadzamy kable internetowe do poszczególnych urządzeń. Możemy podpiąć w ten sposób drukarki, laptopy czy komputery stacjonarne albo inne rozdzielacze sygnały jak na przykład routery. Kiedy już podłączymy wszystkie sprzęty, które potrzebują do swojego działania internetu to możemy im nadać konkretne uprawnienia do korzystania z zasobów łącza internetowego. I na tym właśnie polega zarządzalność takiego urządzenia. Możemy zarządzić lub rozporządzić całym transferem na poszczególne urządzenia, które do niego podłączymy.

Teoretycznie można zarządzać siecią z wykorzystaniem zwykłego routera. Można ustawić transfer przez wifi na poszczególne urządzenia, ale nie będzie to spełniało swojej funkcji tak jak to się dzieje w przypadku skorzystania ze switcha. Tylko i wyłącznie switch zarządzalny jest gwarancją tego, że poprawnie skonfigurujemy przydział transferu i prędkości na poszczególne urządzenia. Switch ma też całkiem sporo gniazd wejściowych, więc można do niego podłączyć nawet kilkanaście urządzeń. Można podłączyć również routery, które będą rozdzielać internet na kolejne urządzenia.