Kiedy chcemy ochronić swój prywatny teren, musimy rozpiąć dookoła naszej posesji ogrodzenie. Jeżeli jednak mieszkamy na terenie miasta, musimy chronić dostęp do różnych przestrzeni innymi sposobami. Do ograniczenia dostępu do parkingu osobom nieupoważnionym posłużyć mogą betonowe słupki parkingowe.

W jakim celu stawia się słupki parkingowe?

słupki parkingowe betonoweW przestrzeni wielkich miast bardzo często zdarza się problem ze znalezieniem miejsca parkingowe przy własnym domu. Często mieszkańcy danego osiedla zmuszeni są do zaparkowania auta poza osiedlem i do przejścia sporej odległości z parkingu do mieszkania. Zdarza się bowiem tak, że osoby spoza osiedla parkują samochód w miejscach przeznaczonych dla stałych mieszkańców. Żeby ograniczyć im dostęp, można postawić specjalne słupki parkingowe. Wystarczy tylko umieścić taki słupek w jednym miejscu pośrodku chodnika, tak by samochody nie mogły na przykład przedostać się z głównej drogi na teren parkingu. Administratorzy osiedla nie muszą wtedy stawiać specjalnego ogrodzenia, na które zapewne potrzebowaliby zgody i dużych nakładów finansowych pobranych z funduszy mieszkańców. Wystarczy zamocować słupki po jednej stronie wjazdu, a w drugim miejscu ograniczyć wjazd, montując automatyczną bramę wjazdową na pilota. Często stosuje się słupki składane metalowe lub żeliwne, które można postawić na specjalny klucz, który udostępniony jest osobom upoważnionym do wjazdu. Popularne są także słupki parkingowe betonowe, które mogą przybierać najróżniejsze kształty, w tym kształt stożkowaty, kulisty czy kwadratowy. Takie słupki można także dostać w formie rzeźby, na przykład w formie betonowej piłki nożnej. Taki słupek jednocześnie chroni przed wjazdem na teren parkingu, a dodatkowo podnosi estetykę krajobrazu miejskiego. Słupki z betonu możemy zastosować także w innych miejscach przestrzeni miejskiej, którą chcemy chronić przed wjazdem samochodów na ich teren, np. w parkach. Taka zapora stanowi przeszkodę dla każdego dwuśladowca. Takie rozwiązanie sprawdzi się także doskonale także w przestrzeniach prywatnych na wsi, kiedy chcemy tanim kosztem uniemożliwić parkowanie w miejscach, które są naszą własnością lub w takich, które chcemy uchronić przed parkowaniem osób postronnych.

Słupki parkingowe występują w różnych postaciach i uniemożliwiają parkowanie kierowcom, które nie mają przyzwolenie na trzymanie swojego samochodu w konkretnym miejscu. Często stosuje się je osiedlach, a także przed terenami zielonymi takimi jak parki. Pozwalają one ochronić nasz prywatny teren, bez konieczności mocowania dodatkowego ogrodzenia.