Wykonywanie odwiertów geotechnicznych to zabieg, który wbrew pozorom przynosi wiele więcej oszczędności niż strat. Wykonanie dokładnej analizy geotechnicznej jest w szczególności pomocne, jeśli stoimy przed wyborem w kwestii wielu problemów związanych z budową różnych obiektów, między innymi domów. Badania takie mogą wskazać nam linię przemarzania gruntu co bardzo ułatwia decyzję dotyczącą wykonywania drenażu gleby lub nie wykonywania. Warto zapoznać się z charakterystyką tego typu usługi i wziąć pod uwagę jej wykonanie. 

Obligatoryjność wykonania odwiertów geotechnicznych

odwiert geotechnicznyBadanie geotechniczne daje możliwość odpowiedniego dostosowania zabudowań oraz użytych materiałów do specyfiki gruntu. Dzięki niemy określić możemy przede wszystkim głębokość podpiwniczenia jeśli się na nie decydujemy. Badania wykonane poprzez odwiert geotechniczny to często źródło wielu cennych informacji, jakie warto znać na początku planowania budowy. Częstym elementem, który zniechęca inwestorów do zlecenia wykonywania takich odwiertów jest ich cena. Koszty takich badań zazwyczaj różnią się w zależności od rejonów w jakich mogą być one wykonywane. Średnia cena odwiertu geotechnicznego o głebokości jednego metra wynosi od 90 do 160 złotych. Szybko licząc, oszacować możemy iż koszt wykonania, oczywiście średni, odwiertów o głębokości minimum 3 metrów, może wahać się od jednego tysiąca złotych do dwóch tysięcy złotych. Jednak patrząc z perspektywy ogólnych kosztów budowy, na przykład domu jednorodzinnego, wydaje się to być nie wielki wydatek, a znajomość specyfiki gruntu może przynieść wiele korzyści. Jednorazowe wykonanie badań przed budową domu to jeden element, jednak często zdarza się tak, że perspektywa czasu od jego wykonania do czasu rozpoczęcia budowy może być dosyć szeroka. Warto wtedy takie badanie powtórzyć, aby upewnić się co do jego wcześniejszych wyników. Takie badania wykonane na podstawie odwiertów można również porównać, aby przekonać się jakie zmiany następują w cyklicznych zmianach poziomu wód gruntowych. Warto wtedy drugie badanie wykonać o innej porze roku niż było wykonane badanie pierwsze.

Odwiert geotechniczny jest tutaj szczególnie ważny na terenach w których poziom wilgoci może się znacząco zmieniać w ciągu roku. Warto tutaj zaznaczyć, że w ogólnych kosztach odwiertów geotechnicznych zawarty jest równiez koszt wykonania pełnej dokumentacji, którą uzyskujemy w wersji papierowej lub elektronicznej, w zależności od naszych preferencji. Zarówno część graficzna jak i pisemna jest bardzo przydatna i czytelna w procesie podejmowania decyzji na temat charakterystyki procesu budowy.