Nóż taśmowy to elektronarzędzie używane do cięcia. Bardzo podobny w działaniu do piły taśmowej, ma ostrze z pętlą bez końca, a materiał do cięcia jest podtrzymywany przez płaski stół. Ostrza noży taśmowych są stosowane na dwóch rodzajach maszyn w zależności od ciętego / przetwarzanego materiału: W maszynach do pionowych noży taśmowych zwykle stosuje się ostrze o wąskiej szerokości, najczęściej o szerokości 10 mm.

Noże taśmowe mogą mieć różną długość ostrzy

precyzyjne noże taśmoweDługość ostrza noża taśmowego zależy od dostawcy maszyny do noża taśmowego. Wymiary podaje się na małej metalowej zawieszce wklejonej lub nitowanej na maszynie. Pionowe ostrze noża taśmowego jest najczęściej skręcone o 180 stopni, aby umożliwić cięcie podczas przesuwania stołu, a także podczas cofania stołu roboczego. Zaobserwowano, że wąska szerokość pionowego noża taśmowego zapewnia lepszą dokładność wymiarową bloku piankowego. Im szersze i bardziej precyzyjne noże taśmowe maszyny – tym bardziej odchylenie i zmiana wielkości od jednego końca do drugiego skrajnego końca. Poziome ostrza nożowe taśmowe są szersze, zwykle 30 mm szerokości do konwertowania pianki jest popularny, w przypadku wyrobów skórzanych popularne jest ostrze o szerokości 50 mm, szerokość 85 mm jest popularna w przypadku noża taśmowego do garbarstwa. Istnieją inne szerokości w zależności od producenta maszyny. Poziome ostrze noża taśmowego jest podparte prowadnicą, aby zapewnić dokładność wymiarową podczas cięcia / rozłupywania. Nóż taśmowy to stacjonarna maszyna tnąca. Mają drobne ostrza, które obracają się przez otwór w stole do cięcia podczas cięcia. Operator ustawia, kontroluje i prowadzi blok materiału wokół noża. Są one zasadniczo takie same jak w przypadku pił taśmowych, jedyną znaczącą różnicą są krawędzie ostrza, rodzaj i prędkość maszyny. Składa się z szeregu trzech lub więcej kół pasowych napędzanych silnikiem elektrycznym z zamontowanym na nich stale obracającym się stalowym ostrzem. Nóż taśmowy jest nieskończony i wygląda jak pętla. Służy do cięcia rolek materiału bez wewnętrznej tektury. Ta maszyna tnąca działa automatycznie w zależności od wysokości odpowiedniego materiału.

Jest wyposażona w specjalną dmuchawę, która zmniejsza opór między tkaninami a stołem, co umożliwia łatwe przenoszenie tkanin i precyzyjne cięcie. Ma ona regulowaną prędkość w celu dopasowania do różnych tkanin. Prędkość noża taśmowego jest łatwo kontrolowana w zależności od rodzaju materiału. System kontroli prędkości falownika zapewnia płynne cięcie przy wysokich i niskich prędkościach.