Dla wielu osób nie do pomyślenia było to, żeby budować domy z kontenerów, a w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Warto postawić dom z kontenerów, ponieważ jest to ekologiczne i szybki sposób na własne mieszkanie, które dodatkowo jest bardzo nowoczesne. Domy z kontenerów stają się również alternatywą do najbardziej popularnych mieszkań w blokach. Są one zdecydowanie tańsze i zyskują na popularności głównie ze względu na ekologiczny tryb życia.

Skąd wziął się trend na kontenerowe domy?

domy z kontenerówDomy wykonane z kontenerów stały się tak popularny w Polsce, ponieważ ten trend przyszedł do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych oraz krajów skandynawskich. Kiedyś wiele osób traktowało domy z kontenerów jako coś szalonego, a w dzisiejszych czasach taki dom kojarzy nam się z luksusem oraz elegancją. Domy z kontenerów możemy bardzo szybko postawić, a także dodatkowo ocieplić dodatkowymi elementami. Które kontenery najczęściej wykorzystuje się do budowy domów? Najpopularniejsze do budowy domów są kontenery morskie. Takie kontenery wykonane są ze stali nierdzewnej, które dodatkowo pokryta jest ochronną warstwą i żywicą epoksydową. Wszystkie kontenery wykorzystywane w transporcie morskim nie są pokryte żadną warstwą ocieplenia, więc będziemy musieli zadbać o to samodzielnie. Najlepiej jest wtedy ocieplić kontener za pomocą poliuretanu, który zapewni wysoką energooszczędność, a także umożliwi zachowanie chłodnej temperatury w okresach letnich. Można również zdecydować się na domy z kontenerów wykonanych z blachy. Wtedy też będziemy musieli wzmocnić je dodatkowymi profilami zamkniętymi. Jednak kontenery blaszane najczęściej wykorzystuje się do budowy garaży albo też schowków budowlanych. Bardzo często inwestorzy oraz producenci nazywają kontenery klockami Lego, ponieważ ich konstrukcja pozwala na łączenie ich ze sobą co może doprowadzić do niespotykanego dotąd projektu domu. Wszystko głównie zależy od tego, jakimi finansami dysponujemy oraz jaką mamy wyobraźnię. Możemy bowiem zamówić prosty dom z konstrukcji stalowej albo też zdecydować się na dom piętrowy czy nawet biurowiec z kontenerów.

Jeśli chodzi o prawo budowlane, to konstrukcja stalowa nadal jest tymczasowym obiektem budowlanym. Najważniejszym plusem takich domów z kontenerów jest to, że nie potrzebują one pozwolenie na budowę i wystarczy tylko zgłosić w lokalnym urzędzie, iż będziemy stawiać kontener w danym miejscu. Z kontenerów blaszanych oraz tych morskich wykonuje się zarówno obiekty mieszkalne, ale także możemy stworzyć z nich obiekty użytkowe i prowadzić w nich działalność gospodarczą.