Wiele osób poszukuje nowych i pomysłowych sposobów na wykończenie wnętrz w swoim domu czy mieszkaniu. W związku z tym coraz częściej wraca się do rozwiązań, które wykorzystywano wcześniej, takich jak sztukateria. Elementy sztukateryjne, mimo że zbliżone wizualnie do swoich poprzedników, różnią się materiałem wykonania oraz sposobem montażu.

Zastosowania dla maskownic styropianowych

maskownica styropianowaSztukateria jest to sposób dekoracji wnętrz, którego początków należy doszukiwać już w XVIII wieku. Stosowane w tamtych czasach ozdoby były jednak dużo cięższe i trudniejsze w montażu, ze względu na to że wykonywano je z kamienia. Współcześnie stosowane elementy sztukateryjne są zaś wykonane najczęściej ze styropianu, dzięki czemu są lekkie, wytrzymałe i niezwykle proste w montażu – przykładem może tu być maskownica styropianowa, która najczęściej występuje w formie listew. Te elementy sztukateryjne najczęściej są wykorzystywane do ozdabiania lub maskowania linii łączącej ściany z sufitem. Są to bowiem miejsce,  przez które najczęściej przebiegają instalacje elektryczne, szczególnie w starszych budynkach, co znacząco obniża estetykę wnętrza. Stosowanie maskownic ze styropianu, nie tylko pomoże zamaskować te elementy, ale nada wnętrzom również nieco pałacowej elegancji. Maskownice tego rodzaju mogą być używane również do maskowania innych niedoskonałości wykończenia danego pomieszczenia, na przykład nierówności na ścianie, odpadającej lub nierównej linii farby pomiędzy sufitem a ścianą i innych elementów, które niekorzystnie wypłyną na wygląd naszego mieszkania. Wykonanie listew i maskownic ze styropianu niesie ze sobą kilka zalet. Przede wszystkim takie elementy wykończeniowe są wytrzymałe, szczególnie jeżeli chodzi o odpryśnięcia, czego nie można powiedzieć na przykład o sztukaterii gipsowej. Dodatkowo, listwy styropianowe można malować, a styropian doskonale przyjmuje farbę, dzięki czemu pomalowane maskownica wtopi się doskonale w ścianę lub sufit, wyglądając jak integralna ich część. Maskownice styropianowe są również niebywale lekkie oraz proste w montażu – do ich zamocowania nie jest potrzebna żadna profesjonalna ekipa, gdyż można je zamontować samodzielnie, przy pomocy specjalnego kleju.

Sztukaterie zdecydowanie są tym sposobem na wykończenie wnętrza, który obecnie przeżywa renesans swojej popularności. Oczywiście, obecnie stosowane elementy sztukateryjne znacząco różnią się od tych, które stosowano kilka wieków temu. Dzięki temu, ich montaż jest znacznie prostszy przy zachowaniu wytrzymałości podobnej do kamiennych elementów sztukaterii.