Choroby zwyrodnieniowe są dzisiaj jednym z największych problemów medycyny. Cierpi na nie wiele osób, ale wciąż nie umiemy ich całkowicie wyleczyć. Mają one różne postacie – od takich, które powodują dyskomfort w stawach, ale nie ograniczają sprawności do takich, które znacząco zmieniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też, jeżeli tylko obserwujemy u siebie niepokojące objawy, to warto natychmiast udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Zastosowanie rehabilitacji w zwyrodnieniach stawów kolanowych

zwyrodnienie stawów kolanowych - rehabilitacjaChoć nie umiemy całkowicie wyleczyć chorób zwyrodnieniowych, to w przypadku niektórych możemy znacząco spowolnić ich przebieg, a także poprawić funkcjonowanie osób, które są nią dotknięte. Jednym z przykładów takiej choroby jest zwyrodnienie stawów kolanowych – rehabilitacja będzie odgrywała tutaj kluczową rolę. Jeżeli tylko podejmiemy ją odpowiednio wcześnie, to możemy osiągnąć bardzo dobre rezultaty i zminimalizować wpływ choroby na nasze życie codzienne. W ramach takiej rehabilitacji będziemy dbać o to, aby posiadać odpowiedni zakresu ruchu w stawach kolanowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ używanie stawu w pełnym zakresie sprawia, że zwyrodnienia tworzą się zdecydowanie rzadziej. Zadbamy także o odpowiednie wzmocnienie mięśni kończyn dolnych. To pomoże nam odciążyć staw i zmniejszyć naciski, jakie musi on znosić na co dzień. Dzięki temu będzie mniejsze prawdopodobieństwo powstania w nim różnych mikrourazów, które często przeradzają się w zwyrodnienia. Ważne jest jednak, aby nasza rehabilitację prowadził doświadczony fizjoterapeuta z odpowiednim wykształceniem. Będzie on w stanie dopasować indywidualnie program rehabilitacji w taki sposób, że wyciągniemy z niego maksymalnie dużo korzyści. Będzie także umiał określić, jakie obciążenia nam pomagają, a jakie są już zbyt duże. To jest kluczowe, aby terapia była skuteczna i nie powodowała objawów takich jak nadmierne zmęczenie czy obrzęki. Odpowiednio dobrana intensywność ćwiczeń jest tutaj bardzo istotna, aby nie powodować stanów zapalnych w stawach dotkniętych chorobą.

Podsumowując, w przypadku zwyrodnień stawów kolanowych warto jak najszybciej zgłosić się na rehabilitację. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu spowolnić progres choroby i ograniczyć jej wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Zachowywanie jak największego zakresu ruchu w kolanie oraz ćwiczenia wzmacniająca odpowiednich mięśni potrafią bardzo pomóc i sprawić, że nie będziemy odczuwać dolegliwości na co dzień, przy wykonywaniu naszych obowiązków.