Dzisiejsze czasy są w biznesie i przemyśle rewolucyjne. Łatwo mówi się o procesach, które już zostały opracowane historycznie i można mówić o nich w sposób encyklopedyczny, podając konkretne daty, stulecia i nazwiska. Rewolucja cyfrowa, która właśnie dokonuje się na naszych oczach, ma znamiona tego, co w XVIII i XIX wieku miało miejsce podczas rewolucji przemysłowej. Odbiła ona wielki ślad na świecie społecznym i technologicznym. O rewolucji cyfrowej i jej skutkach, będziemy mogli pełnoprawnie pisać i mówić dopiero za jakiś czas.

Cyfryzacja na przykładzie bankowości

cyfrowa transformacja biznesuWyzwania przed którymi stoi biznes, można porównać do sytuacji przejścia od tradycyjnego rolnictwa do rolnictwa, które radzi sobie z pomocą urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi. Transformacja ma na celu zwiększeniu wydajności i konkurencyjności. Wydajność, w dzisiejszych czasach, ocenia się na podstawie stosunku zdolności do przetwarzania określonych ilości zadań w określonym czasie. Weźmy za przykład branże bankową, w szczególności produkt kredytowy. Tradycyjny model wnioskowania o kredyt gotówkowy wygląda następująco: przychodzimy do banku, spotykamy się z doradcą kredytowym, spisujemy wniosek kredytowy, dostarczamy dokumenty i po ewentualnej decyzji pozytywnej udajemy się ponownie do placówki celem podpisania umowy i uruchomienia środków. Tradycyjny model jest anachroniczny, czasochłonny i kosztowny. Chcąc podjechać do placówki bankowej musimy zatankować samochód, jeżeli udajemy się do innego miasta, koszty wzrastają. Warto byłoby również myśleć o kredycie z pełnym żołądkiem, udajemy się więc do jakiegoś punktu gastronomicznego. Cyfrowa transformacja biznesu pozwala tymczasem na wnioskowanie online, zweryfikowanie tożsamości online, dosyłanie ewentualnych dokumentów online i na zawarcie umowy również za pośrednictwem internetu. Cyfryzacja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zarówno pod względem zasady „czas to pieniądz”, ale także w wymierny sposób, gdzie oszczędzamy środki, które powinniśmy przeznaczyć na paliwo, bilet, a także wygody konsumpcyjne związane z przemieszczaniem się.

Oczywiście, sprawa cyfryzacji biznesu, powinna iść w parze z polskim prawodawstwem. Prawo powinno umożliwiać rozwiązania cyfrowe, tak jak już teraz robi to chociażby administracja publiczna. Jednocześnie musimy pamiętać o zrównoważonym rozwoju polskiego prawa w kierunku możliwej cyfryzacji. Wszystko, co nowe, może być pożywką dla potencjalnej działalności przestępczej, stąd bardzo ważne, aby cyfryzacja niosła za szansę na rozwój dla wielu branż i dziedzin ludzkiego życia oraz aby nie stawała się polem do działalności o charakterze przestępczym.