Świadomość w naszym kraju dotycząca kleszczy jest coraz większa. Oczywiście jest to zjawisko bardzo pozytywne, z którego warto się cieszyć. Kleszcz zawsze po wyjęciu ze skóry powinien przejść badanie. Musi ono być dość dokładne, ponieważ tylko wtedy będzie można faktycznie stwierdzić, czy danej osobie nie zagraża borelioza. Wiele osób pyta mnie, jak długo trwają takie badania. Muszę przyznać, że jest to zależne od wielu czynników, czasem nawet niezależnych od samego kleszcza i pacjenta.

Czas trwania badania kleszcze na boreliozę

dokładne badanie kleszcza na boreliozęWykonanie dokładnego badania jest bardzo ważne. Dokładne badanie kleszcza na boreliozę trwa na ogół do dwóch tygodni. Tyle czasu wystarczy, aby faktycznie czy dany kleszcz był nosicielem pałeczek tej choroby. Jednak okres ten można znacznie skrócić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest po prostu wybranie laboratorium prywatnego. Dzięki temu nawet po pięciu dniach można otrzymać skan wyników na e-mail. Pismo w formie tradycyjnej jest dosyłane jakieś trzy dni później. Czasami zdarza się, że takie badanie jest wykonywane niemalże od ręki i wyniki są po dwóch dniach nawet w państwowych laboratoriach. Zazwyczaj tak jest na początku lub na końcu sezonu na kleszcze, ponieważ nie ma jeszcze dużej ilości osób, które potrzebują tego typu badań. Czasami dokładne badanie kleszcza trwa czternaście dni dlatego, że nie można stwierdzić lub wykluczyć tej choroby w krótszym czasie. W takiej sytuacji tzreba stworzyć boreliozie odpowiednie warunki do tego, by mogła się rozwijać na kleszczu. Po dwóch tygodniach widać już wyraźnie, czy nastąpił rozwój, czy też nie. Zasadniczo czas oczekiwania nie ma za dużego znaczenia, gdyż jest to okres, w którym ewentualna borelioza w naszym organizmie bardzo powoli się rozwija. Jednak wiadomo, że dochodzi czynnik stresowy w wielu przypadkach. Jednak pamiętaj, że na dziesięć kleszczy tylko jeden będzie nosicielem pałeczek tej choroby. Po wyjęciu kleszcza przekaż go na badania oraz spokojnie poczekaj na wyniki, bez zbędnego stresu.

Borelioza jest uleczalna, wbrew temu co mówią niektóre źródła. Jednak wiadomo, że lepiej jest nie mieć takiego problemu wcale. Osoby, które chcą wykonać takie badanie z reguły są szybko obsługiwane, chyba, że ilość zleceń jest duża i laboratorium nie może tego wykonać ekspresowo. Jednak lekarz da Ci wtedy profesjonalne źródła wiedzy na temat boreliozy właśnie po to, abyś za bardzo się nie stresował tym czasem oczekiwania. Najlepiej jednak udając się do lasu lub podobnego miejsca zabezpieczyć się przed kleszczem.