Przedsiębiorcy pochodzący z województwa śląskiego tak samo jak wszyscy pozostali, przed rozpoczęciem działalności zastanawiają się nad sposobem prowadzenia księgowości. Niektórzy decydują się samodzielnie ją prowadzić, gdyż mają niezbędne podstawy, inni natomiast planują zatrudnić księgową, lub skorzystać z usług jednego z biur. Każde rozwiązanie jest dobre, ale ma swoje wady i zalety.

Współpraca z biurem rachunkowym

biura rachunkowe tarnowskie góryOszczędności w firmie są czymś zupełnie normalnym, gdyż każdy chce się bogacić i niewiele wydawać na bieżącą działalność. Są pewne obszary w każdej działalności, w których można skorzystać z innych, tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest na pewno księgowość, ponieważ może ona być prowadzona na kilka sposobów. Najtańszym rozwiązaniem, a raczej należałoby powiedzieć darmowym, jest samodzielne prowadzenie księgowości. Jest to możliwe w małych firmach, gdzie nie ma zbyt dużo dokumentów do księgowania i też nie ma wielu pracowników. Oczywiście właściciel musi znać podstawy rachunkowości i dysponować wolnym czasem. Jeżeli przyjdzie nam powierzyć komuś księgowość, to najlepsze będzie biuro rachunkowe. Jego usługi są obecnie na rynku najtańsze, ponieważ płaci się jedynie abonament za kompleksową obsługę. Jeżeli powadzimy działalność w województwie śląskim, to najlepsze będą profesjonalne biura rachunkowe Tarnowskie Góry są miastem, gdzie na pewno je znajdziemy. Przy wyborze najlepszego biura, najlepiej się kierować kompetencjami i doświadczeniem pracowników, a głównie księgowych, ponieważ to od ich pracy zależy jakość usług. Do głównych obowiązków księgowych zatrudnionych w biurach rachunkowych, należy rozliczanie klientów, czyli prowadzenie książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Jeżeli biuro nie zatrudnia pracowników kadrowych, to także obowiązki kadrowe należą do księgowych. Głównie chodzi w nich o prowadzenie teczek osobowych pracowników zgodnie z ustawą i kodeksem pracy. Biura świadczą również usługi doradcze z zakresu optymalizacji podatków.

Jak widać praca w biurze rachunkowym jest bardzo obszerna i dotyczy wielu aspektów. Jeden pracownik nie byłby w stanie wykonać wszystkich obowiązków, dlatego w biurze jest kilku księgowych. Wysokość abonamentu opłacanego za usługi, zależy od rodzaju i wielkości działalności gospodarczej, od ilości generowanych dokumentów księgowych i od liczby zatrudnionych na etacie pracowników. Jest on zawsze indywidualnie ustalany z każdym klientem na początku współpracy.