Od kilkunastu lat pracuję w firmie zajmującej się produkcją części samochodowych. Jakiś czas temu otrzymałem propozycję zostania behapowcem, ponieważ osoba, która piastowała to stanowisko przechodzi na emeryturę. Nie da się ukryć, że dla mnie to świetna fucha, ponieważ jestem po studiach podyplomowych właśnie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Co prawda od uzyskania dyplomu minęło już około pięciu lat, ale wystarczy przypomnieć sobie kodeks oraz podstawowe zasady i myślę, że bez problemu sobie z tym zadaniem poradzę. 

Montaż znaków informacyjnych

informacyjne znaki bhp i ppożJako nowy behapowiec musiałem przeprowadzić od nowa oceny ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach, żeby nie opierać się na tych, które były robione przez mojego poprzednika. Ponadto na hali potrzebne były nowe informacyjne znaki bhp i ppoż. Znaki są na bieżąco aktualizowane, ale firma się rozrasta i jednak przydałoby się dołożyć nowe elementy informacyjne, żeby każdy je widział. Poza tym pozostaje kwestia umówienia szkoleń z zakresu bhp i ppoż dla pracowników. Co prawda każda z zatrudnionych osób ma aktualne szkolenia z tego zakresu, ale chciałbym się przedstawić tym, którzy nie mieli do tej pory możliwości mnie poznać i przypomnieć podstawowe zasady bhp. W szkoleniu znajdą się również informacyjne znaki bhp i ppoż, żeby podkreślić pracownikom, że są to bardzo ważne elementy. Wiadomo, że każdy zna podstawowe zasady bhp, jednak bardzo często na halach produkcyjnych dochodzi do wypadków, które często wynikają z nieuwagi. Prawda jest taka, że mało kto zdaje sobie sprawę z ryzyka dopóki nie ulegnie wypadkowi. W związku z tym, postanowiłem wyciągnąć raporty z wypadków z różnych innych zakładów o podobnej specyfice pracy, żeby uzmysłowić ludziom na realnym przypadkach, że zagrożenie jest chociaż nie zdają sobie z tego sprawy. Ponadto do moich obowiązków należy sprawdzenie oznaczenia wyznaczonych dróg dla pieszych oraz wózków, w przypadku niezgodności (chociaż tego nie przewiduję) ich ponowne wyznaczenie.

Nie da się ukryć, że przede mną dużo pracy. Chociaż wiele osób w firmie mnie kojarzy to jednak nie postrzegają mnie jako osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i higienę pracy. Ciężkie będzie to zadanie, ponieważ mam zamiar wykonywać swoje obowiązki sumiennie i nie mogę sobie pozwolić na koleżeńskie przymrużenie oka na na przykład pracę bez okularów ochronnych. Mam zamiar dawać ostrzeżenia za każdy taki przypadek. Mam nadzieję, że moi koledzy nie będą mi utrudniać pracy i zrozumieją, że należy to do moich nowych obowiązków.