Medycyna cały czas się rozwija. Wiele chorób, które jeszcze dwadzieścia lat temu nie były możliwe do wyleczenia i ich diagnoza oznaczała dla chorego śmierć, dziś są w pełni wyleczalne. Aktualnie istnieje wiele badań, które umożliwiają szybką diagnozę a co za tym idzie większą szansę na całkowite wyleczenie osoby chorej.

Innowacyjne badania genetyczne

nowoczesne badanie predyspozycji genetycznychWiele mówi się o badaniach genetycznych. Genetyka wykorzystywana jest w  wielu aspektach życia. Młode małżeństwa starające się o potomstwo udają się na badania genetyczne. Przy problemach zdrowotnych jednego z partnerów  łatwo zapobiec niektórym schorzeniom. Wiele osób, które mają w rodzinie powtarzające się choroby nowotworowe chce sprawdzić, czy są w  grupie podwyższonego ryzyka zachorowania  na raka. Badania genetyczne umożliwiają ocenę ryzyka zachorowania, a ich celem jest wykrycie w  dna osoby badanej mutacji genetycznych, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne jednostki chorobowe. Badanie pozwala ustalić źródło występujących problemów zdrowotnych. Wyniki badań pozwalają na określenie stopnia ryzyka oraz umożliwiają wdrążenie profilaktycznego leczenia, które uniemożliwia rozwój chorobie. Zatem potwierdzenie wystąpienia mutacji w  dna pozwala na wczesne leczenie a w  wielu przypadkach wyleczenie pacjenta z choroby. Nowoczesne badanie predyspozycji genetycznych pozwala określić czy pacjent jest w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór lub inną ciężką w przebiegu jednostkę chorobową. Dostępne są między innymi badania na określenie predyspozycji do zachorowania na raka piersi oraz jajników, raka prostaty u mężczyzn lub raka jelita grubego. Nowoczesne badanie genetyczne pozwala na szybką analizę próbki oraz znacznie zmniejsza ryzyko przypadkowych błędów. Badanie przeprowadzone nowoczesną metodą minimalizuje możliwość zanieczyszczenia próbki, co za tym idzie podnosi się wiarygodność wyników  oraz minimalizuje się koszt analizy próbki. Badanie predyspozycji genetycznych nie ogranicza się jedynie do wykrywania nowotworów, badanie takie może z powodzeniem wykryć celiakię, nietolerancję laktozy, zakrzepicy, samoistnych poronień u kobiet czy chorobę Alzheimera.

Badania genetyczne umożliwiają określenie ryzyka zachorowania na daną chorobę. Jednak należy pamiętać, że wykrycie mutacji nie oznacza, że choroba u pacjenta na pewno się rozwinie. Testy DNA to przede wszystkim profilaktyka. Pacjent świadomy swoich predyspozycji genetycznych może zmienić swój  dotychczasowy tryb życia, zmieniając dietę, rzucając papierosy czy odstawiając alkohol.